|
.: EKOLOGIA :.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w różnych akcjach i przedsięwzięciach na rzecz ochrony przyrody. Wspólnie wdrażają się do odpowiedzialności za środowisko naturalne. Pod czujnym okiem nauczycieli już od najmłodszych lat poznają problemy ekologiczne, a także stają się miłośnikami tego, co piękne zdrowe i naturalne. Uczą się, że działalność człowieka musi być podporządkowana zachowaniu praw przyrody i utrzymaniu równowagi w naturze. Nasi uczniowie wiedzą, że stosunek do przyrody jest świadectwem kultury i dobrego wychowania, dlatego też wszelkie akcje związane z ochroną przyrody cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Cykliczne działania proekologiczne, które mają miejsce w naszej szkole oraz najbliższym środowisku:
Akcja "Ratujemy kasztanowce". Jesteśmy szczęśliwi, gdyż naszą szkołę otula przepiękny park ze starym drzewostanem, w tym licznymi kasztanowcami białymi i jednym różowym. Cały rok możemy cieszyć się i korzystać z uroków parku, a jesienią zbierać i bawić się niezliczoną ilością kasztanów. Niestety, od 1998r. kasztanowce w całym kraju "wołają o pomoc". Są atakowane przez małego motyla szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwy tego motyla wyrządzają ogromne szkody kasztanowcom i istnieje obawa, że znikną z naszego krajobrazu. Szrotówek przywędrował do nas z Macedonii, gdzie zauważono go już w latach 80-tych i rozprzestrzenił się po całej Europie. Larwy szrotówka, drążąc tunele w liściach powodują osłabianie drzew i ich stopniowe wysychanie. Na razie jedynym skutecznym sposobem ochrony jest grabienie zakażonych liści, ich utylizacja przez spalanie lub odpowiednie kompostowanie. W przeciwnym razie larwy przezimują, a wiosną maleńkie motyle znów rozpoczną cykl rozwojowy, produkując miliony żarłocznych larw! My, rokrocznie począwszy od 2002r. staramy się zgrabić jak największą ilość skażonych liści, które później są spalane. Ostatnio w akcji pomagały nam panie z Klubu Seniora. Po bardzo ciekawej, aczkolwiek pracowitej akcji urządzamy ognisko, w którym pieczemy kiełbaski. Nasza akcja nie tylko nas integruje, ale przede wszystkim przynosi efekty, gdyż nasze kasztanowce każdego roku obficie obsypują nas swoimi "darami".
Sprzątanie Świata. Jak większość dzieci z całego kraju i wielu państwach na świecie, także i my ok. 18 września każdego roku porządkujemy otoczenie wokół szkoły. Przedszkolaki porządkują i oczyszczają teren przyszkolny, natomiast poszczególne klasy udają się w teren; do parku, pobliskich dróg i sklepów. Niestety, nasze zbiory są duże, ale wierzymy, że z każdym rokiem świadomość ekologiczna nasza i naszych mieszkańców będzie wzrastać. W trakcie roku szkolnego również urządzamy zbiórki papierków wokół szkoły i pobliskim parku.
Zbiórka zużytych baterii. Baterie i akumulatory to odpady bardzo niebezpieczne, ich składnikiem są toksyczne metale ciężkie: ołów, kobalt, nikiel i rtęć.
Pierwiastki te po przedostaniu się do gleby i wód przechodzą przez łańcuch pokarmowy i trafiają do organizmu człowieka. Wszystkie są silnie rakotwórcze.
Od kilku lat skrupulatnie gromadzimy i segregujemy baterie w specjalnych pojemnikach. Aby akcji nadać bardziej emocjonujący przebieg corocznie urządzamy szkolny konkurs w kategorii klas i na najlepszych zbieraczy indywidualnych, którzy nagradzani są na koniec roku szkolnego. Szkolne zbiory przewożone są na konkurs powiatowy i dalej poddane recyklingowi.
Miło nam oznajmić, iż w 2008r. zajęliśmy I miejsce w powiecie kolskim w kategorii szkół podstawowych. Informujemy, iż do naszej szkoły można przynosić zużyte baterie, które dzięki temu nie zatrują otoczenia, w którym żyjemy ?
Zbiórka aluminium. Konkurs na największą ilość uzbieranych puszek trwa cały rok, a jego wyniki ogłaszane są na koniec roku szkolnego. Wdrażamy się w ten sposób do segregacji śmieci.
Wiemy, że wykonanie puszki aluminiowej z nowego materiału zabiera 20 razy więcej czasu niż z materiału odzyskanego. Dzięki temu przyczyniamy się do zaoszczędzenia naturalnych złóż, prądu, obniżenia substancji chemicznych w atmosferze, a także dbałości o estetykę i porządek. Zebrane puszki sprzedajemy, a uzyskane pieniążki przeznaczane są na dyplomy i nagrody dla najlepszych zbieraczy oraz sprzęt sportowy.
Dzień Ziemi, konkursy ekologiczne. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, nauczyciele także starają się nas uaktywnić i kształtować postawę miłośnika przyrody. Odbywa się to poprzez organizację konkursów ekologicznych (szkolnych i gminnych). Niejednokrotnie nasi laureaci reprezentowali szkołę na konkursach powiatowych z sukcesami. Corocznie jedna klasa przygotowuje ciekawy apel bądź akcję z okazji Dnia Ziemi.
W naszej szkole odbywa się także wiele innych okazjonalnych akcji propagujących np. zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia itp. Informujemy, że od I 2010r. do naszej szkoły można przynosić zużyte tonery oraz pojemniki po tuszach od drukarek.
|
|
|
|